Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Srážkově bohatý začátek srpna


  Začátek srpna přinesl na Šumavu vydatné a místy i intenzivní srážky. Po velmi teplém prvním srpnovém dni, kdy v podhůří Šumavy teploty často překračovaly hranici tropického dne (Prachatice 31,5°C, Velhartice 31,2°C, Čkyně 31,1°C) přišla podmračená neděle a výrazný pokles teplot. Lokální srážky na západě Šumavy postupně vystřídal trvalý déšť, který ustal v pondělí odpoledne. V noci na úterý 4. srpna se znovu rozpršelo. Mohla za to vlnící se fronta, která zůstávala nad naší republikou téměř bez pohybu.

   

  Nejvydatnější srážky zasáhly severní návětří Šumavy, tedy podhůří na KlatovskuPrachaticku a Českokrumlovsku. V západní části Šumavy byly velmi vydatné srážky zaznamenány i v centrální části, což dokládají mapky se srážkovými úhrny.

   

  Na úhrny srážek, které překročily za 72 hodin místy i 80 mm, zareagovaly toky vzestupem hladin. První povodňové stupně hlásily krátce toky Křemelná, Ostružná, Otava, Blanice, Volyňka, Zlatý potok, Fefrovský potok, Starovský potok a Polečnice. Vltava se tentokrát na povodňový stupeň nedostala na žádném z měrných profilů.

   

  První povodňový stupeň dne 4. srpna 2020:

  řeka lokalita
  Křemelná Stodůlky
  Ostružná Jesení
  Otava Sušice
  Otava Pracejovice
  Blanice Blanický mlýn
  Blanice Podedvorský mlýn
  Blanice Bavorov
  Volyňka Vimperk
  Fefrovský p. Prachatice
  Zlatý potok Hracholusky
  Starovský p. Zechovice
  Polečnice Kájov
  Polečnice Český Krumlov

   

   

  Nejvíce srážek od 2. do 4. srpna napršelo na jihozápadě republiky v Prášilech, na Churáňově a ve Velharticích, naopak nejméně srážek za toto období naměřily stanice Vyšší Brod, Přísečná u Českého Krumlova a Vlkonice. Nejen na Šumavě ale významně pršelo, Novohradské hory, Vysočinu, Orlické hory, Jeseníky a část Beskyd zasáhly podobně intezivní a vydatné deště, které zvedaly hladiny toků.

   

  V dalších dnech nás čeká návrat slunečného a teplého počasí s letními, v nižších polohách postupně i tropickými teplotami.

   

  Lokality s úhrny nad 80 mm (zaokrouhleno) na Šumavě od 2. do 4. srpna 2020, zdroj ČHMÚ, mimo Velhartic:

  lokalita srážky
  Prášily 99
  Churáňov 99
  Velhartice 94
  Nihošovice 89
  Kašperské Hory 86
  Hojsova Stráž 85

   

  Srážkové mapy dokládají vydatné úhrny, zdroj ČHMÚ

   

  Srážková mapa od 1. do 4. srpna 2020 včetně:

  (ir)

  Sdílet