Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Plzeňský kraj dokupuje ochranné prostředky navíc prostřednictvím Centrálního nákupu


  ochranne prostredky

  Plzeňský kraj dokupuje ochranné prostředky navíc prostřednictvím Centrálního nákupu

   

   

  Plzeňský kraj od začátku nouzového stavu nespoléhá pouze na dodávky osobních ochranných prostředků od státu, ale zajišťuje i vlastní nákupy. Velmi úzce proto spolupracuje s krajskou organizací Centrální nákup Plzeňského kraje.

   

   

  Začátkem března byl Centrální nákup osloven hejtmanem kraje a Odborem bezpečnosti a krizového řízení s požadavkem o pomoc při nákupu ochranných pomůcek pro organizace Plzeňského kraje, především pro zdravotnická a sociální zařízení.

   

   

  Za tímto účelem ředitelka Centrálního nákupu Jana Dubcová přetransformovala právní oddělení na tým zajišťující poptávku osobních ochranných pomůcek. Tým šesti lidí intenzivně pracuje na oslovování výrobců a dodavatelů ochranných potřeb. V nouzovém stavu fungují některé instituce v omezeném režimu, toto ale pro Centrální nákup neplatí.

   

   

  "Kolegové z oddělení poptávající ochranné pomůcky pracují mnoho hodin nad rámec své pracovní doby a musí být neustále v pohotovosti. A jak vypadá náš den? Každé ráno jsme v kontaktu s Odborem bezpečnosti a krizového řízení, který nám specifikuje požadavky nemocnic, zdravotnických a sociálních zařízení. Kolegové provedou analýzu a monitoring trhu spočívající ve vyhledání konkrétních firem, které jsou schopné naši poptávku pokrýt. Následně se odesílá hromadná e-mailová poptávka. Poté se z oddělení stane call-centrum, kde každý člen týmu telefonicky zjišťuje, zdali dodavatel vybraný produkt má skladem, jaké jsou dodací lhůty, platební podmínky, certifikace výrobků, detailní specifikace, a další. Všechny obdržené nabídky porovnáváme z hlediska kvality, ceny a dalších kritérií," uvádí ředitelka CNPK Jana Dubcová. 

   

   

  Doba dodání i cena jsou rozhodující, často proměnné 

   

  Velmi důležitá je doba dodání i cena, která se v některých případech mění z hodiny na hodinu. Současná situace značně ovlivnila ceny výrobků. Vzhledem k tomu, že ochranné pomůcky patří mezi nedostatkové zboží na trhu, jsou ceny až několikanásobné.

   

   

  "Každodenním cílem je získat optimální cenu pro jednotlivou ochrannou pomůcku, a celkově tento produkt vůbec sehnat na trhu," dodává ředitelka organizace Jana Dubcová.

   

   

  Odpoledne dochází k sumarizaci získaných podkladů, zaznamenání do databází a předání denního hlášení hejtmanovi kraje a vedoucímu Odboru bezpečnosti a krizového řízení. 

   

   

  "Spolupráce mezi CNPK a Odborem krizového řízení je velmi efektivní a intenzivní a z tohoto důvodu mají organizace Plzeňského kraje zajištěny potřebné množství ochranných pomůcek," doplňuje hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

   

   

  Plzeňský kraj za pomoci CNPK nakoupil několik stovek tisíc ochranných pomůcek, konkrétně se jedná o respirátory typu FFP2, ústenky, jednorázové ochranné rukavice, ochranné pláště, jednorázové ochranné zástěry, ochranné brýle, ochranné čepice, návleky na obuv, štíty a dezinfekci. Celkově kraj vynaložil v době nouzového stavu (do 22. 4. 2020) na nákup OOP částku 46 205 000 korun (včetně DPH).

   

  Centrální nákup Plzeňského kraje je příspěvková organizace zřízená Plzeňským krajem, především za účelem centralizovaného zadávání a administrace veřejných zakázek.

  -tz pk-

  Sdílet