Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání

Důležité kontakty

Informace o využívání

 • Hrad Švihov má svou zlatou minci


  sv uvod

   

  svmmince

  Vodní hrad Švihov má svoji zlatou minci

  Česká národní banka vydala 1. října 2019 osmou minci z cyklu zlatých mincí Hrady České republiky, tentokrát s motivem vodního hradu Švihov. Emitovaná mince nese nominální hodnotu 5 tisíc korun.

  Mince ze zlata o ryzosti 999,9 bude k dostání ve dvojím provedení – v běžném zpracování s vroubkovanou hranou v počtu 3 200 kusů a ve špičkové (proof) kvalitě s vysoce leštěným mincovním polem, matovaným reliéfem a hladkou hranou v počtu 7 000 kusů.

   

  Slavnostní prezentace mince se uskutečnilo právě na vodním hradu Švihov za účasti zástupců vlády, Plzeňského kraje, ČNB a dalších institucí.

   

   

  sv4

  Podoba mince je dílem medailéra Luboše Charváta, jehož návrh vyhrál veřejnou soutěž vypsanou Českou národní bankou.

   

  Lícní stranu vydávané zlaté mince zdobí heraldická zvířata z velkého státního znaku ve štítech umístěných do horní části mincovního pole. Pod touto kompozicí je ztvárněn interiér švihovské kaple Nanebevzetí Panny Marie s jejím oltářem v popředí. Pod oltářem je vyražena nominální hodnota mince 5 tisíc korun. Na této straně mince se také nachází text ČESKÁ REPUBLIKA a značka České mincovny, která minci pro Českou národní banku vyrazila.

   

  Na rubové straně mince je vyobrazen průhled přes pozdně gotický portál na nádvoří hradu Švihov. Zde je vyražen název zlaté mince HRAD ŠVIHOV, ročník ražby 2019 a iniciály autora mince Luboše Charváta.

   

  sv6

  sv3

  sv2

   

  Nominální hodnota mincí 5 000 Kč není totožná s prodejní cenou. Ta je výrazně vyšší a zohledňuje především aktuální cenu zlata a náklady spojené s výrobou. Mince lze zakoupit u vybraných smluvních partnerů.

   

  Vodní hrad Švihov byl zbudován koncem 15. století jako umělý ostrov na místě staršího hrádku. Jádro hradu tvořily dva obytné paláce, schodišťové křídlo, čtyři nárožní bašty, vstupní věž a kaple, které byly chráněny pásem hradeb a vodním příkopem. Později byla vystavěna druhá linie hradeb a další vodní příkop. Po třicetileté válce dal císař Ferdinand III. Habsburský příkaz k demolici hradu, ke které došlo jen zčásti díky zásahu rodu Černínů, jenž v tehdejší době hrad vlastnil. Přesto však hrad přišel o vnější linii opevnění a dále sloužil již jen k hospodářským účelům. Dnes je hrad ve správě Národního památkového ústavu.

  zdroj: pk

  Sdílet