Šumava |  Sušice |  Čkyně |  Prachatice |  Kvildsko |  Vimperk |  Volary Webkamery:  Šumava |  HumlNET |  ČHMÚ Počasí |  Ubytování Šumava Vyhledávání
  • Miniatury: Oheň tání

     Oheň tání

     

         Trochu opožděně se vracím k náhlému oteplení z 24. 1. 2018. Ještě ráno jsme na Churáňově měli 83 cm sypkého sněhu. A před 16 hodinou SEČ mi průměr na latích ukázal smutnou hodnotu 68 cm břečky. Maximální teplota se vyhoupla na 4,2 °C, což samo o sobě není tolik. Vlažnému vzduchu však pomohlo i mrholení a vítr s maximálním nárazem 17,7 m/sec.

     

    ***

     

         V lese se tání projevuje hustým deštěm a pleskavými lavinami z rozpouštějících se sněhových duchen. Popojdu kousek do nitra smrčiny. Propadám se těžkým sněhem s pevnou krustou popadané námrazy. Svírá mi nohy až po kolena. A pak stojím a dívám se, jak kosé paprsky proletují do lesního interiéru. Sváří někdo posvátné ozdoby na klenbě? V jejich napnutých svazcích letí dolů kapky jak vodní okuje. Propadají níž a níž po větvích, visí v jehličí jak za stopečky, chvějí se, jen jen spadnout až úplně dolů. Připomínají ozdravnou perličkovou lázeň a vskutku, místy se zdá, že opět kloužou vzhůru podél drsné kůry a léčí stařecké suky smrků.

         Hned si vybavuju kouzelný popis podobného jevu od Františka Švantnera: „I nejslabší pohyb byl pro ně povážlivý, protože měly hladká lůžka a samy byly pečlivě vybroušené a zakulacené, a tak v nich napřed křísly blesky, zasvítily jako svatojánské mušky, a třebaže všechno kolem se vlnilo jásáním a zářením, jejich světla byla nejpronikavější, přímo jako malá slunce; potom se kutálely po stéblech k zemi, ale hned zase vyskakovaly zpátky na lístky, jako by je někdo vystřeloval, prodíraly se mezi brebentícími plamínky, běhaly sem tam jako živé stříbro...“ (Nevěsta hor)

     

    oheň tání

     

    ***

     

         Jak zvolna pohybuju hlavou, oslňuje mě krůpěj větší než ostatní. Její svit je nazlátlý a připomíná rudého obra na noční obloze, třeba Antares, Aldebaran nebo Betelgeuse. Nemohu se od toho svitu odtrhnout. Pozorně se dívám, je možné, že mi odtamtud někdo posílá bezeslovné znamení. Ostatní krůpěje pohasínají, ustupují před touto jedinou, která však nyní září jen pro mne. Ani člověk stojící vedle mě by ji takto neviděl.

         Naslouchám větru v korunách. Kdykoliv sílí, zpozorním. S malou prodlevou se dolů spouští další houf kapek, které mi dopadají na bundu. Za chvíli jsem promočený lijákem, přestože je obloha takřka jasná. Jen na jihu se drží oslnivá vata föhnové zdi a na severu se matně zbarvuje nízká duha. A na východě přetéká z Plání mlha v podobě oblačné peřeje. Neslyšně hučí do údolí pod Zadov a během sestupu se rozpouští na závětrné straně v teplejším a sušším vzduchu.

     

    Text a foto: Roman Szpuk


     

    MINIATURY Romana Szpuka 2018 : 

     

    1. Loučení s Friederike

    2. Krátká zastavení  

     


    MINIATURY Romana Szpuka 2017 :

     

    1. Uplakaný čert

    2. Hrušky 

    3. Vánoční vzpomínka

    4. Co všechno ten nástroj dovede

    5. Nešahej na ten sníh

    6. Otto Hrdina

    7. V údolí Losenice 

    8. Pavoučice sněžná

    9. Šla Kačenka podle vody

    10. Vzpomínka na Krýmuse

    11. Mrazivá noc na Perle pod Jezerní slati

    12. Letící oblaka

    13. Pan Kodýdek

    14. Cesta pulsu

    15. Život a smrt

    16. Deštníky

    17. Poklady

    18. Krucifixy

    19. Velikonoční vejce

    20. Koza v kapli

    21. Kolečka vypálené trávy 

    22. Boubínská noc

    23. Ovečky

    24. Bratři Kazarovi 

     25. Domov

    26. Táta

    27. David je fatalista

    28. Noční bouřka na Boubíně

    29. Fenka a okoun

    30. Duha

    31. Cestou z Najmanky na Radost

    32.Žluna

    33. Rehabilitace

    34. Bez střechy

    35. Jako bílý šátek

    36. Nepoučitelní

    37. Dobršská brána

    38. Hvězdy a psík

    39. Malá ťapkající holčička

    40. Zářijové plody 

    41. Buchingerův dvůr 

    42. Pouť na Luzný

    43. Jaké má oči? 

    44. Nejmanka u Hrbu 

    45. První sníh 

    46. Úplňková noc

    47. Jepice

    48. Herwart a Empedokles

    49. Dálky na dosah 

    50. Lidská zima

    51. Gráve Gabréta

    52. Flöhturm

    53. Blízkosti opuštěných

     

     

    Sdílet

    Komentáře   

     
    #1 polamnibabb1983 2018-05-03 15:18
    Спасибо за публикацию, если есть возможность постарайтесь отобразить новые тенденции в этой теме в будущем Информацию взял к себе на проект http://buy-accs.ru/read/primechanie-akkauntov-human-mix-second-hand-imap примечание аккаунтов
    Citovat